Kalichovka zvonečková
Kalichovka zvonečková (Xeromphalina campanella) vyrůstá v hustých, většinou početných skupinách. Roste od jara do podzimu, ale i v průběhu mírné zimy. V polohách mezi 400 a 800 m. n. m. je hojná.
Kalichovka zvonečková (Xeromphalina campanella) vyrůstá v hustých, většinou početných skupinách. Roste od jara do podzimu, ale i v průběhu mírné zimy. V polohách mezi 400 a 800 m. n. m. je hojná.
Fotil jsem další jedůvku, muchomůrku tygrovanou (Amanita pantherina). Na rozdíl od muchomůrky růžovky a muchomůrky šedivky má hladký, nerýhovaný prsten.
Našel jsem opět nějaké ouško (Otidea sp.), možná kožové. Pošlu exsikát odbornici na askomycety na mikroskopování.
Jedna z našich nejjedovatějších hub muchomůrka zelená (Amanita phalloides) vyrostla pod habry. Bylo tam desítky plodnic.
Hřib kaštanový (Gyroporus castaneus) jsem na Říčansku našel po 12 letech :-). Vyrostl na novém místě pod habry v počtu 2 plodnic. Patří mezi nepříliš hojné houby.
Krásný chřapáč jamkatý (Helvella lacunosa) jsem nedávno dával, teď se mi ho poprvé podařilo najít samotnému :-). Vyrostl pod habry společně se stročky trubkovitými.
Stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides) roste od června do listopadu, nejhojněji v září a říjnu. Tvoří mykorhizu s buky, někdy i jinými listnáči (zde pod habry), vzácně s jehličnany. Vyrůstá často v trsech a početných skupinkách.
Pečárka císařská (Agaricus augustus) roste od června do počátku listopadu v jehličnatých lesích a parcích. Vůně je silně anýzová až hořkomandlová. Klobouk větší plodnice měl v průměru asi 20 cm.
Hřib modračka (Boletus pulverulentus) roste roztroušeně od konce května do října v jehličnatých a listnatých lesích a parcích. Dužnina po řezu okamžitě intenzívně modrá. Dříve uváděn jako jedlý, kvůli kumulaci arzénu se k jídlu nyní nedoporučuje.
Houževnatec šupinatý (Lentinus lepideus) roste spíše nehojně od konce května do počátku listopadu na odumřelém dřevě převážně jehličnanů. Vyznačuje se anýzovou vůní.